sobota, 1 września 2012

Pierścienie Saturna- cykl 'O obiektach Układu Słonecznego'.


Z uwagi, że dawno nie dodałem już posta z cyklu 'O obiektach Układu Słonecznego' dzisiaj nadrabiam tę dziurę i postaram się Wam przybliżyć czym tak dokładnie są osławione pierścienie Saturna.

Pierścienie zaczynają się już na wysokości 7000 kilometrów [1] ponad powłoką chmur i rozciągają się w przestrzeni na dystansie około 74 000 kilometrów. Same w sobie pierścienie okalające Saturna są zbudowane z kryształów lodu i drobnych skał. Są one bardzo wyraźnie widoczne mimo tego, że ich szerokość wynosi zaledwie 30 kilometrów. W zależności od gęstości materiału układają się one koncentrycznie, dzięki czemu są wyraźnie od siebie pooddzielane co umożliwia ich rozróżnienie. Na podstawie różnicy w strukturach pierścieni oraz przerw które między nimi występują (przerwy te wywołane są obecnością księżyców Saturna) astronomowie wyróżnili 10 głównych pierścieni. W obrębie owych 10 pierścieni znajduje się około 10 000 mniejszych. [1]

Z Ziemi w ciągu 24 lat (tyle wynosi czas obiegu Saturna dookoła Słońca) możemy obserwować pierścienie od ich górnej części i od spodniej. Obecnie pierścienie są dobrze widoczne od strony spodniej i będzie je tak widać do 2016 roku w momencie maksymalnego przechylenia Saturna względem Ziemi. Potem pierścienie zaczną zanikać aby po około 7 latach zniknąć całkowicie i pojawić się widziane od góry.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[1]- dane zaczerpnięte z "Wszechświat" Colin'a Ronan'a, 1996.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz