wtorek, 22 kwietnia 2014

Ankieta! O czym chcecie kolejny artykuł!

Obok posta pojawiła się ankieta z pytaniem o czym chcielibyście, aby nowy artykuł opowiadał. Bardzo proszę o zaznaczanie swoich typów. Jeśli ktoś ma całkowicie odrębny pomysł, proszę o wpisaniu go w komentarzu poniżej ;)

17 komentarzy:

 1. Zagłosowałem na tematykę powstania życia na Ziemi. Abiogeneza to IMO najbardziej interesująca działka biologii (a może chemii?), jeszcze ciekawsza niż oklepana ewolucja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dlaczego Twoim zdaniem ewolucja jest oklepana?

  OdpowiedzUsuń
 3. Porównaj sobie liczbę opracowań popularnonaukowych (zwłaszcza w sieci) na temat samorództwa i tych o ewolucji. Dysproporcja wali po oczach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie lubię nazwy "samorództwo"- zbyt bardzo śmierdzi Arystotelesem i poglądami, że mysz powstała z brudnego siana.
   Może i jest dysproporcja, ale w dobie nieustannych ataków na teorię ewolucji i ilość artykułów o niej jest większa.

   Usuń
 4. "dlaczego ewolucja jest prawdą?"
  tak jak zgadzam się z teorią ewolucji, tak nadal pozostaje ona TEORIĄ. I nie lubię tak stawianych pytań :) Owszem jest dużo poszlak które wskazują na to, iż jest prawdziwa, ale tak samo można by zapytać "czemu hipoteza Riemanna jest prawdziwa"
  No niestety, ale nie można tego potwierdzić na 100% :)
  Dlatego mój głos idzie na błędy kreacjonistów, chętnie poczytam co tam znajdziesz na ich temat :) (a trochę tego jest ;P )

  OdpowiedzUsuń
 5. "Jest dużo poszlak"- jest zatrważająco dużo DOWODÓW a nie poszlak.
  Poza tym nie ma ani jednego kontrargumentu, który by teorię/ fakt ten obalił.

  Ale dzięki wielkie za głos!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby było dowód, to nie byłoby to nazywane teorią ewolucji ;)
   Ja o dowodach nie słyszałem nigdy.
   Jedyny który widziałem, to był eksperyment z bakteriami, które przestawiły się na żywienie się (jadę z pamięci) siarką. Ale naukowcy generalnie po przebadaniu itp doszli do wniosku że to ewolucji nie dowodzi, tylko dowodzi adaptację. (było tam dużo mądrych słów w technicznym angielskim, nie trzymaj mnie tu za słówka) ale ponoć była to dość spora różnica.
   Reszta? Znalezione czaszki, znalezione etapy pośrednie itp?
   jest masa zwierząt która np od milionów lat nie ewoluowała w ogóle ;)

   Ale to chyba nie miejsce na dyskusję o tym, tylko to forum do nowych tematów :)

   Usuń
  2. Każde miejsce jest dobre na dyskusję ;)

   Po pierwsze nie ma czegoś takiego jak "etapy pośrednie" czyli małpoczłek, czy kaczkodyl. Dawno temu tak uważano, ale dziś wiemy że to idiotyzm. Są już naukowcy, którzy o ewolucji nie mówią, że jest teorią. Cała biologia molekularna- pokrewieństwa biochemiczne, budowa białek, ewolucja w probówce jest dowodem jej poprawności. Wszystkie skamieniałości jakie znaleziono na CAŁYM świecie są w warstwach w jakich powinny być. Potrafimy odtworzyć drzewo genealogiczne wielu organizmów i robimy to za pomocą skamieniałości i za pomocą materiału genetycznego- i wszystko się zgadza ze sobą.
   Każdy organizm ewoluuje, jedne robią to błyskawicznie szybko, inne wolniej, ale nie ma możliwości zatrzymania procesu. Znamy już mechanizmy ewolucji, wiemy na jakim poziomie i jak ona działa.
   Nie ma za to ani jednego antyargumentu na ewolucję. Każdy argument antyewolucjonistów został dotychczas obalony.

   Usuń
  3. "tak jak zgadzam się z teorią ewolucji, tak nadal pozostaje ona TEORIĄ." poczytaj o różnicy między teorią a hipotezą a nauce. Bo tak jak nie można powiedzieć że hipoteza Riemanna jest prawdziwa, tak teoria ewolucji jest równie prawdziwa co choćby teoria grawitacji, w którą ciężko wątpić.

   Usuń
  4. Jak jak napisał Anonimowy: teoria to pewien zbiór koncepcji =/= hipotezie.

   "jest masa zwierząt która np od milionów lat nie ewoluowała w ogóle ;)"

   Zastanów się nad istotą doboru naturalnego i napisz czego to niby dowodzi.

   Usuń
  5. " tak teoria ewolucji jest równie prawdziwa co choćby teoria grawitacji, w którą ciężko wątpić."

   No i powiedzenie o teorii grawitacji Newtona że jest prawdziwa jest co najmniej nadużyciem.
   Teoria Einsteina... Chwilowo się sprawdza (trochę jest to mój konik akurat i jeden z kierunku zainteresowań na studiach) i nic na chwilę obecną nie wskazuje na to, iż jest coś z nią nie tak, ale po pierwsze- tylko w makroskali, a po drugie... Nikt nie powiedział że jutro nie przyjdzie ktoś kto powie że jest to nieprawda i ma inną, lepsza teorię :)

   Usuń
 6. Nie wiem czy to już było, ale może coś o Stacjonarnym Wszechświecie i "zmęczonym świetle"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawy temat!
   Pomyślę nad tym na pewno

   Usuń
  2. http://m.youtube.com/watch?v=QzTQ_anl5Yw
   Ewolucja to nie teoria - to religia - w dodatku baaaąrdzo glupia :( !

   Usuń
 7. Wg. datowania metoda weglowa c-14 skorupa zywego slimaka ma 1200 lat , jedna czesc mamuta 29 000 lat a druga 44 000 lat, drzewo roslo przez wszyskie ery , a lawa z wulkanu ktury wybuchl przed 32 laty ma 1 200 000 lat ! :)
  Nie ma posrednich etapow - czyli czlowiek wyewoulowal wg. 1 teorii z kamienia , a 2 z zupy - tego ucza miliardy ludzi z podrecznikow ! :( widziales kiedys np. zeby z kolby kukurydzy wyrusl banan, jsblko , albo wieloryb ?

  OdpowiedzUsuń
 8. Jezeli ktos wierzy w teorie ewolucji i ze jego praprapra...dziadek byl kamieniem a praprapra....babcia zupa to prosze bardzo - milej zabawy, ale niech nie nazywa tego nauka i nie przekonuje ze kazdy inny ma tych samych przodkow co on ! :( religia ewolucji od innych rozni sie tylko tym ze jest oplacana z naszych podatkow i propagowana przez rzadzacych i im podleglych :( A jak ktos mowi ze ma "dowody" na ta teorie to juz smiech na sali i glupota do kwadratu ! :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bredzisz pan. Piszesz coś o jakiś religiach i kamieniach - nie wiem co masz na myśli, ale na pewno nie ewolucję.

   Usuń